O biuletynie
GENEZA
Z początkiem roku akademickiego 2007/2008 Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jako jedna z dwóch instytucji w Polsce – rozpoczął kształcenie w specjalności rozwój regionalny w ramach przedsięwzięcia 5.4.3 – Wspieranie kształcenia kadr dla potrzeb rozwoju regionalnego na kierunku gospodarka przestrzenna – w specjalnościach zamawianych u Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jedną z inicjatyw realizowanych w ramach realizacji przedmiotowego projektu było opracowanie koncepcji i rozpoczęcie publikacji nowego ogólnopolskiego czasopisma: Biuletynu z serii Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna. Wydawnictwo zostało przygotowane w formule serii wydawniczej stwarzającej możliwość prezentacji wyników najnowszych badań, wymiany poglądów oraz prezentacji doświadczeń z zakresu problematyki rozwoju regionalnego i polityki regionalnej w Polsce. W pierwotnie przyjętej koncepcji Biuletyn składał się z trzech części: artykułów, doświadczeń praktycznych oraz nowości wydawniczych i recenzji.
Biuletyn stanowił ważne źródło informacji dla studentów specjalności rozwój regionalny na temat aktualnych wyników badań z zakresu rozwoju regionalnego i polityki regionalnej. Zapewnił im możliwość zapoznania się z doświadczeniami praktycznymi, jakie wynikają z wdrażania programów regionalnych. Ważnym uzupełnieniem każdego numeru były informacje na temat nowych publikacji z zakresu problematyki rozwoju regionalnego i polityki regionalnej, jakie ukazały się na polskim i zagranicznym rynku wydawniczym poparte ich recenzjami.
W ramach współpracy międzyuczelnianej każdy numer Biuletynu trafił do bibliotek wszystkich ośrodków akademickich w Polsce prowadzących kierunek gospodarka przestrzenna. Został rozesłany również do wszystkich Urzędów Marszałkowskich i Urzędów Wojewódzkich. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu czasopismo było dystrybuowane bezpłatnie. Zgodnie z założeniami projektu, który zakończył się w 2011 roku seria wydawnicza zamknęła się w 16 numerach, każdy numer publikowany był w nakładzie 500 egzemplarzy.
Po zakończeniu projektu 5.4.3 – Wspieranie kształcenia kadr dla potrzeb rozwoju regionalnego na kierunku gospodarka przestrzenna – w specjalnościach zamawianych u Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytut podjął trud kontynuacji serii wydawniczej (nr 17/18 i 19), która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród czytelników, zwłaszcza w środowisku osób prowadzących badania i działających w praktyce polityki rozwoju.
W celu zwiększenia podjętych działań zgłoszono Biuletyn do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego celem umieszczenia tego periodyku na liście czasopism punktowanych. W związku z pozytywną decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Biuletyn umieszczono na liście B czasopism punktowanych, podjęto działania zmierzające do utrzymania oraz zwiększenia w najbliższym czasie uzyskanej punktacji:
- poszerzając grono odbiorców podjęto decyzję o zmianie nazwy czasopisma na Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna. Biuletyn Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- poszerzono skład Rady Redakcyjnej o członków reprezentujących zagraniczne ośrodki naukowe,
- przyjęto nowe zasady publikacji, uruchamiając obok wersji drukowanej, wersję elektroniczną czasopisma,
- określono strukturę czasopisma, przyjmując zasadę publikacji nie mniej niż 24 artykułów rocznie, w tym dwóch w językach kongresowych,
- wdrożono nowe zasady recenzji prac zgłoszonych do publikacji na łamach Czasopisma, co z pewnością zaowocuje podniesieniem jakości publikowanych artykułów,
- podjęto działania przeciwdziałające przypadkom „ghostwriting” i „guest authorship”.
Czasopismo w obecnej formie stwarza możliwość prezentacji wyników najnowszych badań, wymiany poglądów oraz prezentacji doświadczeń z zakresu szeroko rozumianej polityki rozwoju, zarówno w kontekście uwarunkowań teoretycznych procesów rozwojowych, jak również podejmowanej interwencji publicznej. Stanowi ono ważne źródło informacji na temat aktualnych problemów teoretycznych rozwoju regionalnego i polityki regionalnej oraz zapewnia możliwość zapoznania się z doświadczeniami praktycznymi, jakie wynikają z budowania nowego modelu polskiej polityki regionalnej.
Dystrybucja obejmie biblioteki ośrodków akademickich w Polsce, które prowadzą badania i dydaktykę o zbliżonym zakresie merytorycznym. Obowiązkowy egzemplarz trafia również do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Urzędów Marszałkowskich wszystkich województw.
Redakcja planuje wydanie 4 numerów rocznie, w nakładzie 100 egzemplarzy drukowanych, z możliwością publikacji dodatkowych numerów specjalnych.
Wszystkie numery, zarówno archiwalne jak i bieżące, będą również dostępne w wersji PDF na stronie WWW czasopisma.
BIULETYN DZISIAJ
Należy podkreślić, że nasze czasopismo według Komunikatu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych posiada 70 punktów.
Czasopismo jest indeksowane w bazach: Arianta, CEEOL, CEJSH, CEON Biblioteka Nauki, Google Scholar, WorldCat, ERIH PLUS, MOST WIEDZY.
Międzynarodowy numer wydawnictwa:
ISSN 2353-1428
eISSN: 2957-1618
Etyka wydawnicza czasopisma „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna”
(opracowane zgodnie z Kodeksem postępowania COPE i regułami najlepszych praktyk dla redaktorów czasopism)
POLITYKA ANTYPLAGIATOWA
Aby zapewnić oryginalność i wysoką jakość publikowanych artykułów, czasopismo stosuje najnowsze procedury ich oceniania i korzysta z systemu Crossref Similarity Check przy zastosowaniu oprogramowania iThenticate. System umożliwia identyfikację podobieństw tekstu, porównując go z publikacjami dostępnymi w Internecie i w indeksowanych bazach danych oraz wskazuje źródła fragmentów. Prace, w których stwierdzone zostaną zapożyczenia od innych autorów niewłaściwie cytowane lub plagiatowane, będą odrzucane przez redakcję, zaś naruszenia praw autorskich i rzetelności naukowej będzie zgłaszane kierownictwu instytucji zatrudniającej autora. W przypadku stwierdzenia plagiatu w opublikowanej pracy Redakcja wycofa tekst oraz zamieści informację o wycofaniu na stronie internetowej czasopisma i/lub w wersji drukowanej.
OBOWIĄZKI REDAKCJI
Czasopismo ukazuje się w wersji drukowanej i elektronicznej.
Redaktor Naczelny decyduje, które z nadesłanych do czasopisma manuskryptów powinny zostać opublikowane. Decyzja Redaktora Naczelnego o przyjęciu lub odrzuceniu artykułu do publikacji opiera się na jego wadze, oryginalności, przejrzystości, wartości merytorycznej i znaczeniu dla zakresu czasopisma.
Kryteria oceny zgłoszonych tekstów są jawne i znajdują się w udostępnionym formularzu recenzyjnym. Należą do nich między innymi: zawartość intelektualna, oryginalność tematyki i jakość argumentacji i dowodzenia, przestrzeganie wymogów metodologicznych, jakość stylistyczna, itd. Redaktor naczelny i recenzenci oceniają manuskrypty, bez względu na rasę, pochodzenie etniczne, płeć, orientację seksualną, przekonania religijne, obywatelstwo czy ideologię polityczną autora.
Redaktor naczelny i sekretarz mają obowiązek dopilnować, aby wszystkie materiały przesłane do czasopisma pozostały poufne w trakcie recenzowania. Redaktorowi naczelnemu i zespołowi redakcyjnemu nie wolno ujawniać żadnych informacji na temat nadesłanego manuskryptu nikomu poza autorem korespondencyjnym, recenzentami, innymi doradcami redakcyjnymi i wydawcą.
Niepublikowane materiały ujawnione w nadesłanym manuskrypcie nie mogą być wykorzystywane przez Redaktora Naczelnego i członków redakcji do własnych badań bez wyraźnej pisemnej zgody autora.
Zachowanie nieetyczne są niedopuszczalne. Redakcja przeciwdziała przypadkom „ghostwriting” i „guest authorship”, które traktowane są jako przejawy nierzetelności naukowej i których wszystkie wykryte przypadki będą demaskowane.
Zastosowanie mają zasady COPE w przypadku wykrycia zachowań nieetycznych, wdrażane są proponowane przez COPE procedury (https://publicationethics.org/guidance?f%5B0%5D=type%3A21&f%5B1%5D=type%3A47). W przypadku podejrzenia plagiatu, fałszowanie wyników, ghostwriting, guest autorship itp. lub związanych z nimi konfliktów interesów redakcja zastrzega sobie prawo wstrzymania prac redakcyjnych dotyczących zgłoszonego manuskryptu, odrzucenia zgłoszonego tekstu bądź jego wycofania z druku. W przypadku wykrycia nadużyć artykuł opublikowany podlega wycofaniu. Przypadki negatywnych praktyk i zachowań będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (np. instytucji zatrudniających autorów).
OBOWIĄZKI RECENZENTÓW
Proces recenzji naukowej pomaga Redaktorowi Naczelnemu i członkom redakcji w podejmowaniu decyzji redakcyjnych oraz pomaga autorowi w ulepszaniu manuskryptu.
Recenzent, który nie czuje się kompetentny do recenzowania manuskryptu lub wie, że jego recenzja będzie niemożliwa, powinien jak najszybciej skontaktować się z redakcją, aby o tym poinformować.
Wszelkie manuskrypty otrzymane do recenzji należy traktować z zachowaniem ścisłej poufności. Nie wolno ich pokazywać ani omawiać z innymi osobami, chyba że za zgodą Redaktora Naczelnego.
Recenzje powinny być przeprowadzane obiektywnie. Osobista krytyka autora jest niewłaściwa. Recenzenci powinni jasno wyrażać swoje poglądy, podając argumenty potwierdzające.
Recenzenci powinni wskazać istotne opublikowane prace, które nie były cytowane przez autora. Wszelkie podobieństwa lub nakładanie się rozważanego manuskryptu i innych opublikowanych artykułów należy zgłaszać Redaktorowi Naczelnemu.
Uprzywilejowane informacje lub pomysły uzyskane w procesie wzajemnej oceny muszą być traktowane jako poufne i nie mogą być wykorzystywane dla korzyści osobistych. Recenzenci nie powinni brać pod uwagę manuskryptów, w przypadku których występuje konflikt interesów wynikający z rywalizacji, współpracy lub innych powiązań z którymkolwiek autorem, firmą lub instytucją powiązaną z manuskryptem.
Uwagi zawarte w recenzji winny być stosownie umotywowane. Recenzowana praca oraz recenzje są anonimowe (double-blind review). Nie mogą one zostać udostępnione osobom niebiorącym udziału w procesie recenzowania.
Recenzja powinna kończyć się jednoznaczną konkluzją i oceną (pozytywną lub negatywną).
OBOWIĄZKI AUTORÓW
Redakcja przyjmuje do publikacji w czasopiśmie oryginalne, niepublikowane wcześniej artykuły w języku polskim i angielskim. Korzystanie z cudzych utworów lub ich fragmentów musi być oznaczone jako cytat.
Autor artykułu gwarantuje pełną oryginalność jego dzieła. Nadsyłane artykuły nie mogą być wcześniej publikowane w innych czasopismach w całości ani w znacznej części
Autor powinien cytować tylko publikacje, które miały wpływ na jego pracę, we właściwy sposób. Autorstwo powinno być ograniczone do osób, które miały znaczący udział w powstanie, realizację i interpretację pracy.
Każdy autor powinien zidentyfikować wkład własny, wyrazić zgodę na publikację manuskryptu i ponosić odpowiedzialność za całość treści dzieła.
Autor przestrzega kodeksu uczciwości naukowej:
https://pressto.amu.edu.pl/index.php/index/for_editors.
Autor powinien ujawnić wszystkie źródła finansowania dotyczące projektu, przebiegu, opracowania, interpretacji oraz publikacji wyników badań, wkładzie instytucji naukowo-badawczych w uzyskanie przedstawianych wyników. Wymagane jest podanie numeru i tytułu grantu i nazwy przyznającej go instytucji.
Autor, zgadza się na upowszechnianie artykułów w systemie otwartego dostępu na warunkach licencji Creative Commons uznanie autorstwa CC-BY 4.0 i podpisuje stosowną umowę licencyjną.
Autor zatwierdza ostateczną wersję pracy do publikacji.
Aby zagwarantować oryginalność i wysoką jakość publikowanych artykułów, redakcja czasopisma korzysta regularnie z oprogramowania antyplagiatowego iThenticate, którego celem jest zapewnienie wydawcom profesjonalnego wsparcia w zapobieganiu plagiatom i innym formom nierzetelności naukowej.
Autorzy nie powinni składać manuskryptów opisujących zasadniczo te same badania w więcej niż jednym czasopiśmie lub publikacji pierwotnej. Jednoczesne przesłanie tego samego manuskryptu do więcej niż jednego czasopisma stanowi nieetyczne zachowanie wydawnicze i jest niedopuszczalne.
Autorzy powinni powoływać się na publikacje, które miały wpływ na określenie charakteru zgłaszanej pracy.
Redakcja zastrzega, że wśród autorów zgłaszanej pracy winny się znajdować tylko osoby, które miały rzeczywisty wkład w jej powstanie. Wszystkie osoby bezpośrednio zaangażowane w powstawanie artykułu powinny być umieszczone w gronie autorskim lub informacja o ich udziale powinna zostać umieszczona w postaci podziękowań. Prosi się autorów o informacje o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów.
Autor korespondencyjny powinien upewnić się, że w artykule wymienieni są wszyscy właściwi współautorzy i żaden nieodpowiedni współautor, a także, że wszyscy współautorzy zapoznali się z ostateczną wersją artykułu, zatwierdzili ją i wyrazili zgodę na jej przesłanie do publikacji.
W przypadku odkrycia przez autora istotnego błędu lub nieścisłości we własnej opublikowanej pracy, obowiązkiem autora jest niezwłoczne powiadomienie czasopisma oraz współpraca z Redaktorem Naczelnym w celu wycofania lub poprawienia artykułu.
Autor lub autorzy publikacji i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. „double-blind review process”). Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji lub numerów wydań czasopisma nie są ujawniane; raz w roku czasopismo podaje do publiczne wiadomości listę współpracujących recenzentów.
OBOWIĄZKI REDAKTORA NACZELNEGO
Odpowiada za całość czasopisma „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” (jego kształt oraz zawartość).
Kieruje całością działań zespołu redakcyjnego od strony merytorycznej, w tym w zakresie kompleksowego planowania tematyki artykułów.
Podejmuje strategiczne decyzje w sprawach czasopisma, w tym w budowaniu planu wydawniczego czasopisma.
Nadzoruje wybór recenzentów.
Zapoznaje się z recenzjami naukowymi tekstów i na ich podstawie decyduje o przyjęciu tekstu lub o jego nieprzyjęciu.
Decyduje o kolejności publikowanych prac.
Współpracuje z członkami rady naukowej.
Współpracuje z wydawcą.
Dba o standardy etyczne i merytoryczne czasopisma.
Ma wpływ na ostateczną postać publikacji.
Zajmuje się sprawami formalnymi związanymi z wydaniem czasopisma.
Sporządza preliminarz wydatków związanych w utrzymaniem czasopisma.
Proponuje pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych na rozwój czasopisma (np. w ramach właściwych programów ministerialnych, współpracuje z donatorami z innych uczelni, np. w przypadkach numerów specjalnych czasopisma).
OBOWIĄZKI SEKRETARZA/REDAKTORA TECHNICZNEGO
Współpracuje z Redaktorem Naczelnym.
Obsługuje pocztę elektroniczną czasopisma i koresponduje w sprawach czasopisma.
Wysyła potencjalnym autorom powiadomienia o możliwości publikacji w kolejnym numerze czasopisma.
Archiwizuje nadsyłane manuskrypty.
Obsługuje proces wydawniczy czasopisma.
Sprawdza teksty za pomocą systemu antyplagiatowego iThenticate.
Wysyła autorom informacje o podjętej przez redakcję decyzji o przyjęciu do recenzji lub odrzuceniu tekstu.
Sprawdza i analizuje manuskrypty pod kątem wymagań redakcji i wydawnictwa.
Dokonuje wstępnej korekty tekstów.
Wysuwa kandydatury recenzentów, po akceptacji redaktora naczelnego i uzyskaniu ich zgody na recenzowanie, wysyła zaproszenia do recenzji.
Utrzymuje relacje z autorami artykułów i innymi uczestnikami procesu wydawniczego, w tym z Bogucki Wydawnictwo Naukowe.
Przygotowuje teksty po korekcie do składu komputerowego.
Po składzie komputerowym wysyła autorom pliki do korekty autorskiej.
Prowadzi prace administracyjne procesu wydawniczego i nadzór nad jego realizacją, w tym obsługą procesu księgowo-finansowego.
Deponuje artykuły na stronie internetowej PRESSto.
Wysyła autorom i potencjalnym odbiorcom powiadomienia o ukazaniu się kolejnego numeru czasopisma w wersji elektronicznej.
Wysyła autorskie egzemplarze drukowane.
Obsługuje, aktualizuje i modyfikuje wydziałową stronę internetową czasopisma.
POLITYKA OTWARTEGO DOSTĘPU
Wszystkie artykuły czasopisma publikowane są w zgodzie z narracją Open Access – przechodzą pełny proces recenzowania, są swobodnie dostępne na platformie PRESSto, skąd można je bezpłatnie pobrać i korzystać z nich w ramach licencji Creative Commons.
Czasopismo zapewnia natychmiastowy, otwarty dostęp do swoich treści (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl), kierując się zasadą, że bezpłatne udostępnianie społeczeństwu badań wspiera rozwój nauki i wymianę wiedzy. Jednocześnie Redakcja zachęca autorów do zamieszczania opublikowanych w czasopiśmie artykułów w otwartych repozytoriach z podaniem linku do dzieła na stronie czasopisma i numeru DOI artykułu. Redakcja nie zobowiązuje autorów ani nie rekomenduje deponowania w ogólnodostępnym repozytorium danych badawczych towarzyszących powstaniu artykułu.
Każdy może swobodnie tworzyć dzieła pochodne, pobierać, kopiować i rozpowszechniać artykuły opublikowane w „RRiPR” na dowolnym nośniku i w dowolnym celu pod warunkiem podania pierwotnego autora (autorów) i źródła (tytuł czasopisma, numery tomu i zeszytu, rok wydania, hiperłącza do oryginalnego artykułu i numeru DOI) z podaniem informacji o licencji CC BY 4.0 International (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl).
Za procedurę przyjmowania i publikowania tekstów czasopismo nie pobiera od autorów żadnych opłat.
Zastosowanie ma licencja Creative Commons CC BY 4.0 Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Autorom zezwala się na samoarchiwizację preprintów i postprintów. Redakcja nie zobowiązuje autorów ani nie rekomenduje deponowania w ogólnodostępnym repozytorium danych badawczych towarzyszących powstaniu artykułu.
Wróć do strony głównej© 2017 Marcin Jaroszewski - majaroszew@gmail.com ↑